Ziua Europeană a Limbilor

În săptămâna 25-29 septembrie elevii școlii noastre au desfășurat o serie de activități interdisciplinare în cadrul campaniei “Limbile străine – izvor de cultură  şi civilizaţie”. Această campanie a fost iniţiată de şcoala noastră în vederea celebrăriii  Zilei Europene a Limbilor, 2017.

Hand in hand for a green world

În cadrul proiectului eTwinning „Hand in hand for a green world” elevii clasei a III-a A, prof. Covaci Loredana şi profesorul de biologie Tămaş Cristina, au amenajat grădina Şcolii Gimnaziale „Ion Luca Caragiale”. Prin aceasta activitate s-a urmărit dezvoltarea respectului faţă de mediul înconjurător, formarea de convingeri şi sentimente ecologice, asigurarea unui mediu ambiant curat, pur.

Christmas card exchange

Proiect internaţional derulat în parteneriat cu şcoli din Lituania şi Turcia

Elevii clasei a III-a A au realizat felicitări de Crăciun şi l-au trimis partenerilor.

2016 Bookmark Exchange Project

În luna octombrie am derulat Proiectul Internaţional „2016 Bookmark Exchange Project”, proiectul are ca scop promovarea cărţii şi implicit a lecturii. În cadrul proiectului elevii claselor a VI-a A și B, au confecţionat semne de carte, pe care urmează să le trimitem şcolilor partenere din Croaţia, "Josip Kozarac" Slavonski Šamac, şi Pakistan, Happy Home School.