Şcoala Gimnazială I. L. Caragiale, Baia Mare a fost īnfiinţată īn anul 1972, lucrările fiind demarate īn 1971. Şcoala este organizată pe principii nediscriminatorii īn ceea ce priveşte naţionalitatea, sexul, religia, etc.

Amplasată īn partea de sud-vest a municipiului Baia Mare, şcoala noastră deserveşte o zonă vastă, deschizāndu-şi porţile pentru copiii din Cartierul Gării dar şi din localităţile limitrofe: Mocira, Recea, Săsar, etc. Copiii din aceste localităţi beneficiază de transport gratuit.

Şcoala se compune din două corpuri: corpul A dat īn folosinţă īn 1972 şi corpul B īn 1978, şi funcţionează ca o singură clădire. Sălile de clasă ocupă 1620 mp, iar terenul aferent avānd o suprafaţă de 6663 mp. Construcţia este din beton iar īn anul 1997 s-au efectuat consolidări la corpul A.

Celor 22 săli de clasă li se adaugă un laborator de fizică, unul de chimie, două de informatică, o sală festivă, un CDI, un cabinet psihopedagogic, precum şi un cabinet stomatologic dotat cu aparatură de ultimă generaţie. Sala de sport este prevăzuta cu un vestiar, iar īn curtea scolii se află cate un teren de fotbal şi handbal, precum şi doua terenuri de baschet.

Grădiniţa beneficiază de o sală de mese şi un loc de joacă īn aer liber complet utilat.
    Īn anul 2011 centrala termică a fost amplasată īntr-un spaţiu propriu care respectă normele europene īn ceea ce priveşte siguranţa.

Directorii şcolii au fost: prof. Maria Andreicuţ 1972-1979
prof. Vasile Pavel 1979-2003